تبعیض جنسیتی

دختران با تبعیض جنسیتی روبرو هستند و خشونت در مناطق فقیر نشین ولایت غور در سال های اخیر روبه گسترده بوده  و این حالت حتا عادی شده است. دختران از تصمیم گیری در خانه خود و در جامعه محروم هستند. آنها عزت نفس پایینی دارند و در چرخه تبعیض جنسیتی گرفتار می مانند. انجمن زنان همفکر سفر خود را به عنوان گروهی از جوانان آغاز کرد که توسط دختران جوان جامعه با هدف توانمندسازی و احقاق حقوق دختران و زنان نوجوان تشکیل شده بود. برنامه های مختلف را در تمام بخش ها را اندازی کرد ما در یک سلسه از بحث ها نظریات دختران را جمع آوری کردیم تا بتوانیم راه حل را برای آن بسنجیم واین ناهنجاری ها را زیر پا بگزاریم.

ja sa

توانمند سازی اقتصادی

انجمن زنان همفکر بر ارائه مهارت‌های اولیه و آموزش مالی رایگان به زنان و دختران محروم ساکن در جوامع حاشیه‌نشین در غورتمرکز دارد. ما مجموعه برنامه‌های رایگانی را در بخش های مختلف به ویژه توانمند سازی زنان روستایی ارائه کرده ایم که به زنان جوان از هر طبقه‌ای می‌آموزد که چگونه در مناطق فقیرتر کسب‌وکارهای کوچک راه‌اندازی کنند تا بتوانند در در آمد خانواده های شان و اقتصاد جامع شان موثر تمام شوند و همچنان پس انداز داشته باشند،  ما از طریق بودجه داخلی انجمن زنان همفکر تا اکنون برای بیشتر از 50 زن زمینه کار و آموزش مسلکی فراهم کرده ایم.

tailoring

دفاع از حقوق بشر و مبارزه با خشونت علیه زنان

خشونت مبتنی بر جنسیت یا خشونت علیه زنان و دختران، نقض شدید حقوق بشر است. خشونت نه تنها بر زنان تأثیر منفی می گذارد. همچنین خانواده ها، جوامع و کشورهای آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. هیچ مانع ملی یا فرهنگی نمی شناسد. در خانه، محل کار و فضاهای باز اتفاق می افتد و میلیون ها زن و دختر را در زمان صلح و درگیری تحت تاثیر قرار می دهد. 

تیم انجمن زنان همفکر دنیایی را متصور است که در آن هیچ زنی در ترس از خشونت زندگی نکند. انجمن زنان همفکر از طریق کمپین و برگزاری برنامه های اجتماعی به خشونت علیه زنان نه می گوید، اعضا و متحدان ما در کنار هم قرار می گیرند و صدای ما را برای حمایت از همه کسانی که از خشونت مبتنی بر جنسیت رنج برده اند متحد می کنند. اکنون بیش از هر زمان دیگری باید به کار خود برای پایان دادن به خشونت و ساختن دنیایی بهتر برای زنان و دختران ادامه دهیم. به ویژه افغانستان که سالهاست در گیر جنگ است و امار خشونت علیه زنان هنوز هم نگران کننده است.

اگرچه افغانستان قوانینی علیه خشونت خانگی، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت دارد، اما نا امنی و چالش هایی دیگر در اجرای این قوانین وجود دارد.

در طول فعالیت ها، ما اعضای خود را تشویق می کنیم تا اقدامات حمایتی را انجام دهند که برای ارتقای حقوق بشر زنان، ترویج هدف توسعه پایدار ( دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران) و پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران مفید و مثبت باشد.

AQOQ

آموزش زنان و دختران

آموزش در سطح جهانی به عنوان قدرتمندترین ابزار برای توانمندسازی دختران و زنان و محافظت از آنها در برابر نقض حقوق بشر شناخته شده است. سرمایه گذاری در آموزش دختران و زنان می تواند زندگی دختران و زنان و زندگی خانواده ها و جوامع آنها را متحول کند و حتی زندگی آنها را نجات دهد.

دختران در افغانستان برای آموزش و تحصیل با موانعی زیادی روبرو هستند که پسران با آن مواجه نیستند. اما می دانیم که آموزش دختران می تواند این موانع را بشکند.

آمارها بینشی در مورد برخی از موانعی که امروزه دختران در افغانستان با آن روبرو هستند - مانند ازدواج کودکان، خشونت مبتنی بر جنسیت و فقر که نیاز فوری به اقدام برای ایجاد آینده ای بهتر برای دختران را نشان می دهد.

به همین منظور ما با برگزاری برنامه های آموزشی هم از طریق صنف های حضوری و هم از طریق برنامه های رسانه ای رادیویی برای آموزش خانواده ها، زنان و دختران تلاش می کنیم.

چون آموزش نقطه عطفی برای توانمندسازی زنان است زیرا آنها را قادر می سازد به چالش ها پاسخ دهند، با نقش سنتی خود مقابله کنند و زندگی خود را تغییر دهند. آموزش یکی از راههای انتقال پیام توانمندسازی زنان است.

aMUZAS

برنامه ریاضی

پس از سقوط دولت افغانستان  در 15 اگست 2021 به دست طالبان این گروه محدودیت های زیادی را برای شهروندان افغانستان به ویژه زنان وضع کرده اند، نظر به برخی گزارش های رسانه های افغانستان شماری از زنان و دختران افغان به‌دلیل هراس از طالبان، بی‌کاری ، محروم شدن از آموزش و تحصیل به بیماری‌های روانی مبتلا شده‌اند. حتا برخی از این زنان برای فرار از مشکلات به خودکشی فکر می‌کنند به همین منظور انجمن زنان همفکر با همکاری و هماهنگی رادیو بین المللی برای صلح برنامه های را برای زنان و دختران افغان هفته چهار بار با متخصصان روانشناسی و استادان مسلکی راه اندازی کرده است.

این برنامه ها در دوبخش آموزشی و روانشناسی از طریق موج کوتاه utc15700 kh از استدیو فرانسه برای زنان و دختران افغان منتشر می شود.

 برنامه های روان سالم برای حمایت روانی روز های جمعه و برنامه های آموزشی ریاضی و ادبیات روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهار شنبه نشر می گردد.

ما مانند گذشته همگام با زنان و دختران افغان حرکت کرده و برای توانمند سازی و آموزش آنان تلاش می کنیم.

توانمندسازی آموزشی زنان و دختران

 

ما معتقدیم که آموزش زنان کلید توانمندسازی اقتصادی زنان است. عرف عنعنات و بیسوادی در افغانستان از مهمترین دلایلی است که زنان ودختران را از آموزش باز می دارد. توانمندسازی زنان تنها در صورتی تحقق پیدا خواهد کرد که زنان آموزش دیده و تحصیل کرده باشند.

ما متعهد هستیم که با برگزاری برنامه های آموزشی برای توانمند سازی زنان و دختران نیازمند و مستحق، خدمت رسانی و آموزش عالی ارائه دهیم که آنها را مستقل و متکی به خود خواهد کرد.

چون توانمندسازی زنان تضمین می‌کند که زنان و دختران بر زندگی خود کنترل داشته و قادر به مشارکت فعال در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند. یک زن آموزش دیده و تحصیل کرده مهارت ها، اطلاعات و اعتماد به نفس لازم را برای موفقیت دارد.

مقالات دیگر...

  • 1
  • 2

            logo radio                                 Facebook                         don2

شرکای ما


part1part2part3part4part5part6part7part9